مزایا و معایب بلوک هبلکس

هبلکس برگرفته از یک نام تجاری برای نوعی بتن سبک مدرن در اروپا که توسط حباب های هوا متخلخل شده می باشد. ترکیب محصل بلوک سبک هبلکس یا به عبارتی AAC از اختلاط و پخته شدن موادی نظیر ماسه سیلیسی، آهک، سیمان، پودر آلومینیوم و آب به دست می آید. پس از اختلاط مواد اولیه با یکدیگر آن ها در قالب های به خصوص می ریزند. در نتیجه پخته شدن مصالح اولیه، این محصول همچون کیک پف می کند و بالا می آید. سپس کیک حاصل آمده از مصالح نام برده را به منظور ساخت قطعات برش داده و مورد استفاده قرار می دهند. 

مزایای بلوک هبلکس

از آن جا که صحبت از برش بلوک هبلکس (AAC) به میان آمد، باید به برش آسان که از خواص و مزایای بلوک هبلکس به شمار می رود اشاره نمود. در واقع، برش سریع و آسان بلوک هبلکس نیاز به هیچ گونه وسیله منحصر به فردی ندارد و می شود به کمک وسایلی نظیر تیشه، اره چوب بری و شیارزن بلوک ها را در ابعاد و قطعات مورد نیاز برش داد. برش دادن بلوک های هبلکس به گونه ای است که خلاف مصالح ساختمانی مانند آجر کمترین ضایعات ممکن را بر جای می گذارد.

برای مزایای بلوک هبلکس میتوان به عایق صوتی بلوک هبلکس با مقاومت حداقل ۳۰ دسیبل برای دیوار ۱۰ سانتی اشاره کرد. البته مزایای دیگری نیز مانند عایق گرما و سرما – عایق حرارت – عایق رطوبت – عایق الکترسیته و وزن سبک در این بلوک ها وجود دارد.

 

معایب بلوک هبلکس

بلوک سبک هبلکس (AAC) در عین دارا بودن یکسری مزایا، معایبی هم دارد که نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد. اکثر معایب این محصول طی تحقیقات وافر و مصاحبه با کارشناسان ساختمان مشخص شده است که ما در این مقاله آن ها را بررسی خواهیم کرد.

از مهم ترین معایب بلوک سبک هبلکس (AAC) باید به استفاده از ماده اولیه سیلیسی در آن اشاره کرد. همچنان که به کار رفتن سیلیس به عنوان یک ماده اولیه در بلوک سبک هبلکس خاصیت عایق بودن آن را افزایش داده است و یکی از مهم ترین مزیت های آن به شمار می رود، اما تا حد بسیاری باعث گردیده تا محصول نهایی غیراقتصادی و غیرمقرون به صرفه شود. بنابراین، بهره گیری از ماده سیلیسی از معادن و فرآیند خردایش آن به تولید محصولی غیراقتصادی منجر می گردد.

از دیگر معایب بلوک سبک هبلکس (AAC) باید به عدم استحکام، قدرت و پایداری کافی و در نتیجه عدم اتصال مناسب به سازه اشاره کرد. از این رو، هبلکس در دیوارهای باربر قابل استفاده نبوده و وزن زیادی را نیز متحمل نمی شوند. در حالی که راه حل عدم استحکام کافی بلوک هبلکس افزایش ضخامت آن می باشد اما این راه حل از نظر اقتصادی اصلا مقرون به صرفه نیست. چرا که با افزایش ضخامت بلوک، قیمت محصول و اجرا افزایش یافته و فضای مفید ساختمان کاهش می یابد.

از طرفی، برای اجرای این نوع از بلوک ها باید هزینه، زمان و دقت بسیاری مد نظر قرار داد. هزینه و زمان اجرای بلوک هبلکس بسیار بالا می باشد. چرا که هزینه حمل و نقل و اجرای آن ها به دلیل استخدام نیروی انسانی باید جدا در نظر گرفته شود. علاوه بر آن، نوع اجرای بلوک سبک هبلکس نیازمند دقت زیادی است. چرا که پیش از استفاده آن ها را باید کاملا خیس نمود و در تهیه ملات مصرفی باید توجه زیادی به خرج داد.

و عیب دیگر این بلوک سبک، ترک خوردگی های سطحی و عمقی در حین کار و پس از اتمام کار می باشد که مهندسین استفاده کننده را به شدت شاکی وناراضی نموده است.

با افزایش قیمت بلوک هبلکس در سال 98 وبا توجه به مزایا و معایب این بلوک، متریال بسیار مناسب تری (چه از لحاظ کیفیت و چه از نظر صرفه اقتصادی) به نام پانل پارس می تواند جایگزین این بلوک در ساختمان سازی باشد.

در پایان شما را به مشاهده جدول آنالیز قیمت تمام شده یک متر مربع دیوار با مصالح گوناگون در شهر اصفهان دعوت می کنیم؛ اینجا کلیک کنید.