سبک سازی سازه ساختمان

به دلیل افزايش نياز جامعه و انسان به ساخت ساختمان با کاربری های گوناگون اعم از مسکونی ، تجاری و خدماتی - تفریحی، بهره‌گیری از راهكارهاي نوین ساخت‌ و ساز مانند افزایش سرعت اجرا ، عایق نمودن و سبک‌سازی ساختمان هر روز گسترش و توسعه بیشتری می یابد. در بحث سبک سازی ساختمان ها طراحان و سازندگان به دنبال کاهش وزن تمام شده ساختمان با بکارگیری مصالح به روز و جدید می باشند.

از دلایل رو آوردن به سبک سازی ساختمان ها می توان به صرفه جویی در زمان، هزینه و انرژی، کاهش وزن ساختمان، کاهش صدمات ناشی از وزن زیاد ساختمان ها و کاهش زیان های ناشی از حوادث طبیعی نظیر سیل، طوفان و زلزله که در طي سال‌های متمادي خسارت‌های جاني و مالي بسياري را براي مردم به بار آورده است، اشاره کرد. همچنین با توجه به اين که ایران کشوری زلزله خیز می باشد، ساخت ساختمان‌های سبك و با دوام در برابر زلزله اهميت بسياري دارد.

روش های سبک سازی

برای بکارگیری تکنیک های سبک سازی سازه نخست باید علل سنگین شدن ساختمان بطور دقیق بررسی شود .

در مرحله بعد ، پس از شناخت این علل و عوامل باید جهت حذف یا به حداقل رساندن تاثیر آنها و وزن تمام شده ساختمان تلاش نمود .

روش های سبک سازی سازه ساختمان بطور عمده به دو دسته تقسیم میگردند :

۱سبک کردن اجزای باربر ساختمان

۲سبک کردن سازه ساختمان

 

* سبک ‌سازی اجزاي باربر ساختمان

این تکنیک ، مواردي چون شناخت مصالح سبك مرسوم در صنعت ساخت ‌و ساز را شامل می‌شود. ارزيابي ميزان کارایی‌ای كه اين مصالح می‌توانند به‌عنوان مصالح سبك داشته باشند و ميزان مؤثر بودن استفاده از مصالح نوین، وزن ساختمان را كاهش داده و هزينه و زمان مورد نیاز براي آماده سازی يك ساختمان را پايين می‌آورد.

* سبک ‌سازی سازه ساختمان

برای تحقق این امر از مصالح سبک استفاده می‌شود. مصالح سبك مصالحی هستند كه در مقايسه با ساير مصالح مشابه وزن كمتري داشته و با به‌کارگیری آن‌ها وزن كلي ساختمان كاهش می‌یابد. استفاده از این نوع مصالح باعث سبك شدن و مقاومت ساختمان در مقابل حوادث طبيعي گوناگون می‌شود. مصالح سبك را می‌توان به دو گروه مصالح سبك سازه‌ای و مصالح سبك غیر سازه‌ای تقسيم نمود.